Spotkanie Klubu Gazety Polskiej ze Stanisławem Michalkiewiczem – 24 października 2016 r.

 

W poniedziałek 24 października w restauracji Catering Staf B. Filipek odbyło się zorganizowane przez dębicki Klub Gazety Polskiej spotkanie ze Stanisławem Michalkiewiczem – polskim prawnikiem, nauczycielem akademickim, eseistą, publicystą, politykiem i autorem książek o tematyce społeczno-politycznej. Michalkiewicz był również działaczem opozycji w PRL.

Spotkanie odbyło się pod hasłem reform, które zdaniem prelegenta są Polsce niezbędne, bo bez nich – jak twierdzi – nigdy nie uwolnimy się z pułapki średniego dochodu, ani też nie dogonimy krajów Europy zachodniej.

Na początku wykładu Stanisław Michalkiewicz zaprezentował rys historyczny demokracji jako systemu politycznego, omówił także jego wady i zalety. Następnie przedstawił plan potrzebnych swoim zdaniem reform, które podzielił na dwie części. Pierwszą z nich stanowią reformy społeczno-polityczne, a więc reformy związane ze zmianą konstytucji, ordynacji wyborczej, reformami sądów, zlikwidowaniem niektórych jednostek administracyjnych (powiatów, województw), całkowitą restrukturyzacją obecnego systemu podatkowego lub zastąpienie go inną formułą (podatki płacone nie na rzecz państwa, ale gmin, obowiązek opłacania podatku przez gminy na rzecz państwa pod karą rozwiązania gminy – zmusiłoby to gminy do dbania o rozwój przedsiębiorczości w regionie), czy drastyczne zmniejszenie biurokracji.

Druga część to reformy gospodarcze mające na celu „obudzenie” prawdziwego potencjału gospodarczego Polaków. Miałoby to się odbyć poprzez przywrócenie ustawy Wilczka z 1988 r., tym samym znacznie upraszczając sposób rozpoczynania oraz wykonywania działalności gospodarczej. W tej części prelegent poruszył także potrzebę reformy systemu emerytalnego oraz odpowiadał na pytania słuchaczy, które skupiły się wokół sytuacji Polski na arenie międzynarodowej, możliwej współpracy z Federacją Rosyjską, zaletach i wadach sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, a także niedalekich wyborów prezydenckich w USA.

Koniec rozmowy na czacie

 

{phocagallery view=category|categoryid=132|limitstart=0|limitcount=0|displayname=0|displaydownload=0}