V Kongres Prawa i Sprawiedliwości

 

W sobotę 2 lipca w Warszawie odbył się V Kongres Prawa i Sprawiedliwości. Członków PiS powiatu dębickiego na zjeździe reprezentowało 8 delegatów.

– PiS dziś jest ośrodkiem nie tylko rozsądnego, racjonalnego myślenia o Polsce, jest także ośrodkiem rozsądnego i racjonalnego myślenia o Europie i musimy o tym wiedzieć i nie powinniśmy mieć kompleksów – powiedział Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas V Kongresu partii.

Prezes PiS mówił o naprawie państwa.

– Potrzebna jest naprawa państwa – spokojna, czasem nawet ostrożna, ale konsekwentnie idąca w stronę jakości, którą można określić jako nowe państwo, które z komunizmem, postkomunizmem, nie będzie miało już nic wspólnego – oświadczył. – Musimy iść do przodu, musimy dotrzymać obietnic, musimy być kompetentni i uczciwi, musimy odrzucić kompleksy i  z wiarą iść do przodu i formułować nowe propozycje dla społeczeństwa – dodał.

Jarosław Kaczyński wymienił obszary, które wymagają jeszcze zmian.

– Uszczelnienie systemu podatkowego, ostateczne rozstrzygnięcie tego, by istniało kompetentne kierownictwo gospodarcze, które zawiaduje całością spraw. (…) Istotna jest również sprawa aparatu dyplomatycznego, który  w tej chwili jest jeszcze w niemałej części po prostu stary. (…) Sytuacja w sferze służby zdrowia także wzbudza niepokój. Wydaje mi się, że zaawansowanie prac nad tą tak bardzo potrzebną zmianą są jeszcze zbyt małe, trzeba tutaj jeszcze wiele zdziałać – stwierdził.

Prezes Kaczyński nawiązał do sporu Trybunału Konstytucyjnego.

– PiS było gotowe do kompromisów, które zostały odrzucone, ale będziemy szli swoją drogą  Oczywiste jest, iż nie zostaną przyjęte określane z zewnątrz ramy prawne funkcjonowania TK i jego skład – powiedział.

Jarosław Kaczyński mówił również o nowej Konstytucji.

– Nowa Konstytucja powinna zapewnić prawa narodu, suwerenność, określić naszą relację z UE – zaznaczył. – Mam nadzieję, że  będziemy mogli pokazać Polakom projekt nowej Konstytucji jako naszą propozycję dla Polski, dla przyszłości, dla budowy takiego społeczeństwa i takiej Polski jakiej chcemy – dodał.

Prezes PiS mówił też o roli, jaką Polska powinna wypełniać teraz w UE.

– Wynik referendum, w którym zwyciężyli zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, to dezintegracja, która powinna nas martwić. (…) Polska nie może jednak teraz opuścić rąk i pozwolić, by działali inni. To byłby wielki błąd pod każdym względem, ale szczególnie dlatego, że pierwsze propozycje tych najmocniejszych krajów w Unii są propozycjami dalszej dezintegracji UE – podkreślił.

Jarosław Kaczyński zaznaczył, że PiS nadal jest prounijny.

– PiS wbrew temu, co nam się zarzuca, także jest pro unijne, ale chcemy Unii narodów, chcemy Unii, w której obowiązuje rzeczywiście zasada pomocniczości. Chcemy Unii, Europy bogatej różnorodnością kultur, dorobków cywilizacyjnych poszczególnych narodów – oświadczył.

Prezes Prawa i Sprawiedliwość opisał drogę swej partii do zdobycia władzy w 2015 r.

– Okres od przegranych wyborów parlamentarnych w 2011 r. był dla PiS wyjątkowo trudny, doszło do rozłamu w partii, która była atakowana bardzo agresywnie ze wszystkich stron, a zniecierpliwienie wobec PiS wykazywali także ludzie z różnego rodzaju ośrodków prawicowych – mówił.

Po przemówieniu odbyły się wybory nowego Prezesa partii, którym ponownie został Jarosław Kaczyński, który w swoim kolejnym przemówieniu podziękował wszystkim Delegatom za oddane na niego głosy.

– Traktuję ten wynik jako akt zaufania, ale jednocześnie pewne upoważnienie do tego, żeby być realnym, rzeczywistym szefem tego wielkiego obozu zmian, który mamy dzisiaj w Polsce, który jest u władzy, który chce, który musi Polskę zmienić. Jestem przekonany, że ta mocna drużyna, która jest w tej chwili w rządzie, Pałacu Prezydenckim, partii – da radę, że zwyciężymy, że Polska będzie inna, że Prawo i Sprawiedliwość będzie trwało i pięknie zapisze się w annałach polskiej historii. (…) Razem jesteśmy drużyną, razem musimy zmieniać Polskę, razem musimy zwyciężyć – powiedział Prezes Kaczyński.

www.pis.org.pl

 

{phocagallery view=category|categoryid=129|limitstart=0|limitcount=0|displayname=0|displaydownload=0}