Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało w Krakowie uroczystości w związku z 65. rocznicą urodzin Lecha Kaczyńskiego

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze na Wawelu. Później uczestnicy przeszli na plac ojca Studzińskiego przed Krzyż Katyński u stóp wzgórza wawelskiego, gdzie wiązanki kwiatów złożyli: Prezes PiS Jarosław Kaczyński, przewodniczący Solidarności Piotr Duda i redaktor naczelny Gazety Polskiej Tomasz Sakiewicz oraz inne delegacje.

 

 

 

 

 


 

 

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze na Wawelu. Później uczestnicy przeszli na plac ojca Studzińskiego przed Krzyż Katyński u stóp wzgórza wawelskiego, gdzie wiązanki kwiatów złożyli: Prezes PiS Jarosław Kaczyński, przewodniczący Solidarności Piotr Duda i redaktor naczelny Gazety Polskiej Tomasz Sakiewicz oraz inne delegacje.


Na placu ustawiono telebim, na którym wyświetlano wspomnienia o Lechu Kaczyńskim, wysłuchano również przemówienia, m.in. z Tbilisi – stolicy Gruzji zagrożonej agresją Rosji w 2008 roku. Przeczytano także przemówienie, które prezydent miał wygłosić w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku.

W  uroczystościach uczestniczyli posłowie i senatorowie PiS, członkowie komitetów poparcia PiS, a także członkowie Klubu Gazety Polskiej. Prezes PiS przypomniał życiorys brata, pełnione przez niego funkcje publiczne i osiągnięcia. Odniósł się też do bieżącej polityki.

To dla mnie bardzo smutny dzień. Brak nam wszystkim Lecha Kaczyńskiego, nie trzeba tłumaczyć jak bardzo brak go mnie. Na jego brak warto z jednej strony spojrzeć pod kątem rzeczywistości w Polsce z czerwca 2014, gdzie różne zagrożenia dla polskiej demokracji i niepodległości są tak widoczne gołym okiem, kiedy o polskim państwie jego wysokiej rangi przedstawiciel mówi, że jest tylko teoretycznie.

…Lech Kaczyński był człowiekiem nie tylko serdecznie związanym z Polską i dążącym do tego, aby Polska była zorganizowana sprawiedliwie, sprawnie, by liczyła się w relacjach międzynarodowych. On do tego potrafił to robić umiejętnie
– mówił brat zmarłego prezydenta.…

Jako prezydent RP umacniał pozycję Polski na świecie, a także odbudowywał patriotyzm już w skali całej ojczyzny. To wszystko powodowało, że stworzono przeciwko niemu przemysł pogardy. Bo ci, którzy ciągle manipulują społeczeństwem, wiedzą, że patriotyczne społeczeństwo z tym skończy i szybko Polskę zmieni. To jest droga do tej wielkiej zmiany, której potrzebujemy
– powiedział.

…
W polskiej rzeczywistości roku 2014 potrzeba nam człowieka, polityka, męża stanu, jakim był Lech Kaczyński.

Podczas wiecu przemawiał też poseł Maciej Łopiński – prezes stowarzyszenia Ruch Społeczny im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Byłego  prezydenta określił jako człowieka wszechstronnego, błyskotliwego, mądrego, ciepłego, otwartego, odważnego i uczciwego.

– Był wybitnym znawcą historii, był czarującym rozmówcą, pełnym poczucia humoru, ironii, ale też autoironii. Kochał zwierzęta i kochał ludzi
.

W uroczystościach uczestniczyła także córka Lecha i Marii Kaczyńskich – pani Marta Kaczyńska, Maciej Łopiński – Przewodniczący Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Profesora Lecha Kaczyńskiego, członkowie Klubów „Gazety Polskiej, red. Tomasz Sakiewicz. Po uroczystościach Jarosław Kaczyński odniósł się do działań ABW w Redakcji Tygodnika „Wprost”:

Mamy do czynienia z taką bezpośrednią akcją skierowaną przeciwko wolności słowa. (…)  Mamy do czynienia z użyciem służb specjalnych, by zahamować dyskusję publiczną i niezbędną w demokracji wymianę demokracji.

Jarosław Kaczyński podziękował dziennikarzom zgromadzonym w redakcji tygodnika. Zaapelował też o wspólną akcję przeciwko rządowi:
Wzywam wszystkie siły demokratyczne w Polsce, także partie polityczne i redakcje, do wspólnej akcji przeciwko tej władzy. Musimy obronić wolność słowa w Polsce, musimy obronić demokrację. Jedyną drogą do zmiany jest dymisja tego rządu.

 

 

Galerię zdjęć można zobaczyć pod adresem:


http://www.janwarzecha.pl/galeria/category/421-w-krakowie-obchodzono-65-rocznic-urodzin-p-lecha-kaczyskiego-19-czerwca-2014r.html