Jarosław Kaczyński w Dębicy

Pomimo że pogoda zachęcała do spacerów, a w kalendarzu były popularne imieniny, w niedzielne popołudnie 21 lipca 2013 roku wszystkie miejsca stałe i dokładane krzesła w  budynku Domu Kultury „Śnieżka” były zajęte.

Pomimo że pogoda zachęcała do spacerów, a w kalendarzu były popularne imieniny, w niedzielne popołudnie 21 lipca 2013 roku wszystkie miejsca stałe i dokładane krzesła w  budynku Domu Kultury „Śnieżka” były zajęte.

Drugie tyle sympatyków partii, którzy nie zdążyli zająć miejsc, gęsto wypełniało holl, a także wyjście na zewnątrz od strony parku. Takich tłumów, jakie zebrały się w Śnieżce, dębiczanie dawno nie widzieli. Była to już kolejna wizyta szefa PiS, który po 3-letniej przerwie ponownie odwiedził Dębicę. Stanowiła ostatni etap dwudniowego pobytu Prezesa Prawa i Sprawiedliwości na Podkarpaciu. Na spotkanie licznie przybyli: samorządowcy, miedzy innymi Marszałek Województwa Władysław Ortyl  oraz władze samorządowe powiatu  i miasta oraz  sąsiednich gmin, a także radni i sołtysi.  Po wprowadzeniu sztandaru Prawa i Sprawiedliwości i odśpiewaniu hymnu, doszło do miłego i wzruszającego akcentu zaproponowanego przez posła Warzechę, kiedy licznie przybyłym kombatantom okazano szacunek i wdzięczność, witając ich brawami  na stojąco. Ubrani w mundury ozdobione zasłużonymi odznaczeniami prezentowali się dostojnie.  Zarezerwowano dla nich cały drugi rząd.

Po powitaniu zaproszonych gości dokonanym przez posła Jana Warzechę, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl przedstawił swoje pierwsze miesiące urzędowania i plany, a niepokojący stan finansów państwa opisał Prezes Zarządu PiS Okręgu nr 23 poseł Stanisław Ożóg. Kandydat  w wyborach uzupełniających do Senatu RP Zdzisław Pupa w swoim krótkim wystąpieniu przedstawił wartości, z jakimi utożsamia się partia rekomendująca go w tych wyborach i powiedział, dlaczego warto głosować na niego i na Prawo

i Sprawiedliwość .

Po spotkaniu z przedstawicielami mediów lokalnych, na salę wszedł Prezes Jarosław Kaczyński. Został przywitany gromkimi brawami.

W swoim wystąpieniu poruszał tematykę dotyczącą oczekiwań mieszkańców powiatu i Dębicy oraz  przedstawił powody, dla których należy jak najszybciej pozbawić władzy koalicję PO-PSL. Pochwalił starania władz samorządowych gminy Dębica do tworzenia strefy przemysłowej i w kierunku  utworzenia  łącznika drogi krajowej z przyszłą autostradą.

Powiedział, że zbliżające się wybory uzupełniające do Senatu będą w istocie głosowaniem przeciw złym rządom byłych władz wojewódzkich, z jakimi zetknęli się jego mieszkańcy i przeciw patologiom, jakie miały miejsce podczas trwania kadencji byłego marszałka województwa pochodzącego z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Podkreślił, że tolerowali to koalicjanci z Platformy Obywatelskiej i SLD, a teraz na dodatek wystawili wspólnego kandydata na senatora.

Zebrani w „Śnieżce” uczestnicy spotkania przygotowali na rozdanych im wcześniej karteczkach ponad 70 pytań, które po kolei czytał prezesowi poseł Jan Warzecha.

Pytano, czy gdy PiS wygra wybory, to przywróci wiek emerytalny:  60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Na to pytanie Prezes Kaczyński odpowiedział twierdząco. Czy PiS wprowadzi podatek od przychodów dla hipermarketów oraz jak zamierza zmniejszyć bezrobocie, czy powstrzyma proceder transferu dochodów do rajów podatkowych, zapytano o składki ZUS dla przedsiębiorców, jak powstrzyma falę emigracji i czy zmieni konstytucję. Odpowiedzi na te pytania  nagradzano brawami.

Nie zabrakło również pytań dotyczących ewentualnych przyszłych koalicjantów, oraz  „rozłamowców”,  bo tak określono w pytaniach posłów z Solidarnej Polski i ich przywódcę Zbigniewa Ziobrę, którego określono także „synem marnotrawnym”.

Prezes wyraził nadzieję, że jego partia będzie w stanie samodzielnie rządzić.

Wyjazd Prezesa Kaczyńskiego, jaki zaplanowano z parlamentarzystami i władzami miasta oraz powiatu  na Plac Solidarności, aby złożyć wiązankę pod pomnikiem Papieża i krzyżem Solidarności opóźniał się  z powodu wielu chętnych, którzy chcieli sobie zrobić wspólne zdjęcie z byłym Premierem RP.

Spotkanie dokumentowały trzy ogólnopolskie stacje telewizyjne i Polska Telewizja Regionalna oraz media lokalne.

{phocagallery view=category|categoryid=109|limitstart=0|limitcount=0|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0}