Spotkanie działkowiczów z posłem Bartoszem Kownackim

W sobotę 8 czerwca 2013 roku w Domu Kultury „Mors” w Dębicy odbyło się spotkanie z działkowcami w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

W sobotę 8 czerwca 2013 roku w Domu Kultury „Mors” w Dębicy odbyło się spotkanie z działkowcami w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

 

Na spotkanie zaproszono Posła Prawa i Sprawiedliwości Bartosza Kownackiego- przewodniczącego Sejmowej Podkomisji ds. Ogrodów Działkowych.

 

Przybyła również Pani Agnieszka Sycz- prezes Okręgowego Zarządu Podkarpackiego Polskiego Związku Działkowców wraz  z  towarzyszącymi jej działaczami związku. Współorganizator tego spotkania i prowadzący – poseł Jan Warzecha podkreślił wagę problemu, powiedział, że dobrej ustawy oczekuje prawie milion użytkowników, a wraz z ich rodzinami około 4 mln Polaków. Wspomniał, że stawką jest około 5 tys. ogrodów w całej Polsce, które zajmują około 44 tysięcy hektarów ziemi.

 

Ponieważ są położone w atrakcyjnych miejscach, to najbardziej kibicują projektowi Platformy Obywatelskiej deweloperzy.

 

Pani prezes ROD ,,Kolejarz’’ Grażyna Krok- Mondrzejewska, poinformowała zebranych o liczbie ogrodów działkowych działających na terenie Dębicy, walce o ich przyszłość i zbieraniu podpisów pod obywatelskim projektem ustawy.

 

Prezes Podkarpackiego Polskiego Związku Działkowców Pani Agnieszka Sycz przedstawiła sytuację ROD na Podkarpaciu, powiedziała o akcji zbierania podpisów pod projektem obywatelskim, o nieudanych próbach działkowców w celu przekazania i przedstawienia petycji paniom, które aktualnie pełnią funkcje Wojewody i Wicewojewody Podkarpackiego, o protestach pod biurami posłów Platformy Obywatelskiej w Rzeszowie.

 

Poseł Kownacki omówił różnice w złożonych przez kluby parlamentarne do procedowania projektach ustaw, powiedział jaki jest aktualny stan prac legislacyjnych nad ustawą o ogrodach działkowych w Parlamencie, o możliwych scenariuszach poparcia projektów w trakcie głosowania nad ustawą  oraz uprzedził, jaka może być przyszłość ogrodów działkowych w sytuacji gdyby wszedł w życie projekt Platformy Obywatelskiej.

 

Poseł Kownacki wysłuchał głosu działkowców i ich propozycji na temat tego, co  powinno znaleźć się w ustawie, którą uchwali Sejm. Na zakończenie spotkania działkowcy złożyli na ręce posła Kownackiego petycje o poparciu obywatelskiego projektu ustawy.

 

W Dębicy działa 14 ogrodów działkowych oraz  2 w Pustkowie.

 

Z wypowiedzi uczestników zebrania najbardziej wzruszające i oddające odczucia działkowców było wystąpienie w obronie ogródków działkowych Pana Józefa Pisuli- działkowca od 27 lat.

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZSnIrbu2VLs&feature=youtu.be

 

{phocagallery view=category|categoryid=106|limitstart=0|limitcount=0|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0}