O partii

Do października 2006 roku, czyli do wyborów samorządowych do Prawa i Sprawiedliwości w naszym powiecie należało mniej niż 50 członków. Dzisiaj jest nas już ponad 300 i tworzymy najmocniejszą liczebnie partię w powiecie.

W wyniku intensywnych działań rekrutacyjnych i przyłączeniu sie do nas nowych sympatyków, mamy w każdej z siedmiu gmin powiatu samodzielnie działające Komitety Gminne PiS ze swoimi zarządami. Pomimo, że w 2006 roku współpracowało z nami bardzo nieliczne grono kolegów legitymujących się członkostwem PiS, w wyniku naszej wspólnej mobilizacji i wysiłku sympatyków naszego ugrupowania osiągnęliśmy doskonały wynik w wyborach samorządowych. Z Łącznej liczby 53 000 ważnych głosów na kandydatów PiS oddano 27 484 głosy, a przykładowo na PO tylko 12 013 i na PSL- 5 506 głosów. Do sukcesu naszej struktury powiatowej należy zaliczyć wynik wyborów do sejmu w 2007 roku. Jeszcze nigdy po 1989 roku żaden kandydat z powiatu dębickiego startujący z odległej 9 pozycji na liście, w towarzystwie tak mocnych konkurentów nie otrzymał ponad 10 tys. głosów poparcia w wyborach parlamentarnych. Chociaż wynik wyborczy 10 002 głosy był doskonały, jednak matematyka wyborcza (liczenie głosów metodą D’honta) nie pozwoliły uzyskać mandatu poselskiego koledze Janowi Warzecha. Można powiedzieć, że tylko zbieg okoliczności o tym zadecydował. Do Sejmu weszło przecież 130 posłów w kraju z wynikiem gorszym od uzyskanego przez naszego kolegę, w tym trzech posłów PiS z okręgu krośnieńsko – przemyskiego z poparciem poniżej 8 500 głosów.

Była jeszcze nadzieja, że któryś z posłów Okręgu 23 wystartuje i odniesie sukces w wyborach do Europarlamentu w czerwcu 2009 roku, zwalniając mandat i wtedy nasz kolega jako pierwszy rezerwowy zostanie posłem i przedstawicielem naszego powiatu w parlamencie. Pojawiła się szansa gdy wystartował poseł PiS z naszego okręgu – Kazimierz Gołojuch. Osiągnął doskonały 3 wynik w województwie, zdobywając 25 789 głosów. Do tego, aby poseł Gołojuch został europarlamentarzystą, a jego miejsce w sejmie zajął Zastępca Wójta Gminy Dębica – Jan Warzecha, zabrakło nie głosów na Kazimierza Gołojucha, lecz ułamka procenta frekwencji w wyborach. Tym razem znowu sukces był blisko.

Kolejną szansą dla Jana Warzechy miały być jesienne wybory samorządowe 2010 roku. Mógłby zdobyć mandat posła, jeśli kandydowałby z sukcesem któryś z posłów z naszego okręgu w wyborach na wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub na radnego Sejmiku Wojewódzkiego. Los wyznaczył zupełnie niespodziewany, tragiczny scenariusz wydarzeń. W wyniku narodowej tragedii jaka miała miejsce pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku, jedną z 96 ofiar katastrofy była nadzieja Podkarpacia posłanka okręgu nr 23 Grażyna Gęsicka. To miejsce w Sejmie po byłej Pani Minister Rozwoju Regionalnego w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i Przewodniczącej Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości zajął Jan Warzecha. Przysięgę na Posła RP złożył w dniu 5 maja 2010 roku i reprezentuje po długiej przerwie powiat dębicki w Sejmie RP.