Zaprzysiężenie Jana Warzechy na Posła Sejmu RP

W tym dniu ślubowanie w Sejmie złożyło 11 posłów. Zastąpili parlamentarzystów zmarłych tragicznie w katastrofie pod Smoleńskiem. Miejsce byłej Minister Rozwoju Regionalnego Grażyny Gęsickiej zajął Jan Warzecha.

 

W tym dniu ślubowanie w Sejmie złożyło 11 posłów. Zastąpili parlamentarzystów zmarłych tragicznie w katastrofie pod Smoleńskiem. Tekst przysięgi odczytał Marszałek Sejmu. Bronisław Komorowski podziękował nowym posłom za gotowość przyjęcia mandatu poselskiego. Życzył im też dobrej pracy na rzecz Polski. 

Miejsce byłej Minister Rozwoju Regionalnego Grażyny Gęsickiej zajął Jan Warzecha. Macieja Płażyńskiego zastąpił były prezes Stoczni Gdynia – Kazimierz Smoliński. W ławach sejmowych PiS zasiedli też kolejno: za Zbigniewa Wassermanna – Monika Ryniak; za Krzysztofa

Putrę -wiceprezes PSL Piast Krzysztof Tołwiński; za Przemysława Gosiewskiego – burmistrz Włoszczowy Bartłomiej Dorywalski; za Aleksandrę Natalli-Świat – Wiesław Kilian.

Za Arkadiusza Rybickiego z PO do Sejmu wszedł wiceprezydent Sopotu Paweł Orłowski, natomiast miejsce jego klubowego kolegi Sebastiana Karpiniuka zajął radny Szczecinka Wiesław Suchowiejko. Ławę PSL zajął przewodniczący sejmiku województwa małopolskiego Andrzej Sztorc – za Wiesława Wodę, a Wiesław Rygiel – za Leszka Deptułę.

Natomiast były senator Zbigniew Kruszewski zastąpił Jolantę Szymanek Deresz z SLD.

Mandat po Przemysławie Gosiewskim objął burmistrz Włoszczowy, 31-letni prawnik Bartłomiej Dorywalski. Poseł chce się zająć sprawami samorządu terytorialnego. Nie ukrywa, że decyzja o przejściu do Sejmu była trudna. Dodaje, że gdyby nie to, że obejmuje miejsce po Przemysławie Gosiewskim, to jego decyzja mogła być inna.

Mandat po wicemarszałku Krzysztofie Putrze przypadł Krzysztofowi Tołwińskiemu, który między innymi był wicemarszałkiem województwa podlaskiego i wiceministrem skarbu. Nowego posła interesują sprawy rolnictwa i ochrony zdrowia, bo jak przypomina, zajmował się tymi dziedzinami wcześniej.

Do Sejmu wrócił poseł Wiesław Kilian, który obejmie mandat po Aleksandrze Natalli-Świat. Chciałby zajmować się sprawami bezpieczeństwa w komisji administracji. Wiesław Kilian przyznał, że rodzina odradzała mu powrót do Sejmu, ale dał się przekonać kolegom, którzy uważali, że nieprzyjęcie mandatu byłoby ucieczką.

Zamiast doświadczonego prokuratora, Zbigniewa Wassermanna w Sejmie zasiadła teraz posłanka Monika Ryniak – nauczycielka historii. Monika Ryniak powiedziała, że z ciężkim sercem wraca do Sejmu, bo po zakończeniu wcześniejszej kadencji ułożyła swoje życie zawodowe, wracając do pracy w szkole.

Mandat po Macieju Płażyńskim, który startował do Sejmu z list PiS obejmie Kazimierz Smoliński, a po Grażynie Gęsickiej Jan Warzecha.

Mandat po Sebastianie Karpiniuku przyjął radny Szczecinka Wiesław Suchowiejko. Jak przyznał, sama decyzja nie była trudna, ale trudne były okoliczności objęcia mandatu.

Poseł Suchowiejko dodaje, że chciałby zajmować się w Sejmie – w miarę możliwości – kulturą i oświatą.

Drugi poseł PO – wiceprezydent Sopotu Paweł Orłowski, który objął mandat po Arkadiuszu Rybickim – ma nadzieję w nowej roli zajmować się sprawami samorządu terytorialnego oraz kwestiami unijnymi. Ale – jak podkreślał – na razie za wcześnie na konkretne decyzje.

Do klubu Lewicy dołączył dziś nowy poseł – Zbigniew Kruszewski. Został zaprzysiężony na posiedzeniu Sejmu jako jeden z jedenastu nowych członków izby. Zastąpił on tragicznie zmarłą Jolantę Szymanek – Deresz.

Zbigniew Kruszewski ma już doświadczenie parlamentarne, bo był senatorem IV i V kadencji. Jak mówi polityk praca w parlamencie nie jest mu obca, ale decyzja o przyjęciu mandatu nie przyszła mu z łatwością. Dodaje, że długo się zastanawiał, gdyż ułożył swoje życie zawodowe poza polityką.

Zbigniew Kruszewski od lat związany jest z edukacją i tą dziedziną chciałby zajmować się w Sejmie. Pracował na uczelniach państwowych, a obecnie prowadzi prywatną szkołę wyższą.

Zbigniew Kruszewicz w 2005 i 2007 roku bez powodzenia startował w wyborach parlamentarnych.

W dniu 7 maja zaprzysiężona została Elżbieta Zakrzewska, która zastąpiła Jerzego Szmajdzińskiego.

– Zdjęcia z dnia zaprzysiężenia –